Księga Życia

Przy wigilijnym stole rodzinne historie smakują najlepiej. Dzięki Księdze Życia zachowacie je na zawsze

Jaki jest dobry prezent pod choinkę dla rodziny? Nie może sprawiać wrażenia wybranego przypadkiem i na szybko. Powinien być miłą niespodzianką i budzić dobre emocje. Najlepiej, gdyby z obdarowanym został na dłużej. A co, gdyby podarować rodzinie… podróż w czasie?

W codziennej gonitwie często brakuje nam czasu na podtrzymywanie więzi nawet z bliskimi krewnymi. W święta nadrabiamy zaległości. To ten wyjątkowy moment w roku, kiedy w końcu wszyscy możemy się spotkać. A gdy przy kolejnym wigilijnym daniu wyczerpiemy zasób teraźniejszych tematów, zaczynamy wspominać. Są takie historie, które wracają za każdym razem, gdy się spotykacie, prawda?

– Rodzinne historie mają wielką wartość. Budują świadomość zakorzenienia, osadzenia we wspólnocie pokoleń, a poprzez to stają się źródłem wewnętrznej siły i poczucia bezpieczeństwa. To są niezwykle istotne wartości, o których znaczeniu we współczesnym świecie często zapominamy, ze szkodą dla siebie samych. Wspominanie rodzinnych historii ma głęboki sens, szczególnie w takich momentach, gdy spotykamy się w większym gronie. Święta to wspaniała okazja, żeby wyruszyć w taką podróż w czasie – mówi Wioletta Krysa z Księgi Życia.

Księga Życia powstała po to, żeby tę podróż ułatwić.  – Można powiedzieć, że jesteśmy czymś w rodzaju biura podróży w czasie – śmieje się pani Wioletta.

Księga Życia to autobiografia Seniora, którą profesjonalny zespół redakcyjny spisuje w jego imieniu. Autobiografia jest owocem trwających co najmniej kilka miesięcy spotkań warsztatowych, w ramach których osoba prowadząca wywiad regularnie odwiedza Bohatera i pomaga mu przywołać wspomnienia. Rozmowy są nagrywane, spisywane, redagowane, a opowieść wzbogacana archiwalnymi zdjęciami czy dokumentami udostępnionymi przez rodzinę.  Finałem jest nadanie autobiografii gustownej oprawy i wydanie jej w formie drukowanej.

– To pierwsza taka usługa w Polsce adresowana do osób starszych i ich rodzin, która – w  naszym głębokim przekonaniu – odpowiada na rzeczywistą, lecz do tej pory niezaspokojoną potrzebę –  dodaje pani Wioletta.

Jeśli więc nadal szukacie prezentów pod choinkę dla swojej rodziny, może zrezygnujcie w tym roku z krawatów, kaw i porcelanowych wazonów na rzecz jednego wspólnego prezentu dla wszystkich? Takiego, który jest niebanalny, zaskakujący i budzi dobre emocje. I pomaga odbudować rodzinne więzy.

Gotowa Księga Życia staje się niebanalnym pretekstem do spotkań, dyskusji i snucia kolejnych wspomnień.To szansa odkrycia nieznanych, często zaskakujących faktów z życia bliskich osób i spojrzenia z innej perspektywy na historię swojej rodziny.

Dla Bohatera jeszcze większą wartość niż gotowa Księga może mieć sam proces jej tworzenia. Regularne spotkania z reporterem Księgi Życia to dla Seniora okazja do przywołania najpiękniejszych wspomnień i dowartościowania osiągnięć życia. Bohater zyskuje cierpliwego, życzliwego słuchacza, cieszy się jego towarzystwem, jest otoczony uwagą i serdecznością. Zyskuje dalekosiężny cel.  Sam proces przypominania przeszłości, wspierany  przez zespół Księgi Życia, jest dobrym treningiem pamięci i koncentracji.