fbpx
Księga Życia

Przy wigilijnym stole rodzinne historie smakują najlepiej. Dzięki Księdze Życia zachowacie je na zawsze

Jaki jest dobry prezent pod choinkę dla rodziny? Nie może sprawiać wrażenia wybranego przypadkiem i na szybko. Powinien być miłą niespodzianką i budzić dobre emocje. Najlepiej, gdyby z obdarowanym został na dłużej. A co, gdyby podarować rodzinie… podróż w czasie?

W codziennej gonitwie często brakuje nam czasu na podtrzymywanie więzi nawet z bliskimi krewnymi. W święta nadrabiamy zaległości. To ten wyjątkowy moment w roku, kiedy w końcu wszyscy możemy się spotkać. A gdy przy kolejnym wigilijnym daniu wyczerpiemy zasób teraźniejszych tematów, zaczynamy wspominać. Są takie historie, które wracają za każdym razem, gdy się spotykacie, prawda?

– Rodzinne historie mają wielką wartość. Budują świadomość zakorzenienia, osadzenia we wspólnocie pokoleń, a poprzez to stają się źródłem wewnętrznej siły i poczucia bezpieczeństwa. To są niezwykle istotne wartości, o których znaczeniu we współczesnym świecie często zapominamy, ze szkodą dla siebie samych. Wspominanie rodzinnych historii ma głęboki sens, szczególnie w takich momentach, gdy spotykamy się w większym gronie. Święta to wspaniała okazja, żeby wyruszyć w taką podróż w czasie – mówi Wioletta Krysa z Księgi Życia.

Księga Życia powstała po to, żeby tę podróż ułatwić.  – Można powiedzieć, że jesteśmy czymś w rodzaju biura podróży w czasie – śmieje się pani Wioletta.

Księga Życia to autobiografia Seniora, którą profesjonalny zespół redakcyjny spisuje w jego imieniu. Autobiografia jest owocem trwających co najmniej kilka miesięcy spotkań warsztatowych, w ramach których osoba prowadząca wywiad regularnie odwiedza Bohatera i pomaga mu przywołać wspomnienia. Rozmowy są nagrywane, spisywane, redagowane, a opowieść wzbogacana archiwalnymi zdjęciami czy dokumentami udostępnionymi przez rodzinę.  Finałem jest nadanie autobiografii gustownej oprawy i wydanie jej w formie drukowanej.

– To pierwsza taka usługa w Polsce adresowana do osób starszych i ich rodzin, która – w  naszym głębokim przekonaniu – odpowiada na rzeczywistą, lecz do tej pory niezaspokojoną potrzebę –  dodaje pani Wioletta.

Jeśli więc nadal szukacie prezentów pod choinkę dla swojej rodziny, może zrezygnujcie w tym roku z krawatów, kaw i porcelanowych wazonów na rzecz jednego wspólnego prezentu dla wszystkich? Takiego, który jest niebanalny, zaskakujący i budzi dobre emocje. I pomaga odbudować rodzinne więzy.

Gotowa Księga Życia staje się niebanalnym pretekstem do spotkań, dyskusji i snucia kolejnych wspomnień.To szansa odkrycia nieznanych, często zaskakujących faktów z życia bliskich osób i spojrzenia z innej perspektywy na historię swojej rodziny.

Dla Bohatera jeszcze większą wartość niż gotowa Księga może mieć sam proces jej tworzenia. Regularne spotkania z reporterem Księgi Życia to dla Seniora okazja do przywołania najpiękniejszych wspomnień i dowartościowania osiągnięć życia. Bohater zyskuje cierpliwego, życzliwego słuchacza, cieszy się jego towarzystwem, jest otoczony uwagą i serdecznością. Zyskuje dalekosiężny cel.  Sam proces przypominania przeszłości, wspierany  przez zespół Księgi Życia, jest dobrym treningiem pamięci i koncentracji.