fbpx
Księga Życia

Niech żyją wspomnienia! Księga Życia to pierwsza taka usługa w Polsce stworzona z myślą o seniorach

Rozmowa, bliski kontakt z drugim człowiekiem, dowartościowanie osiągnięć życia – tego między innymi brakuje współczesnym seniorom. Odpowiedzią na te potrzeby jest Księga Życia. To pierwsza taka usługa w Polsce stworzona z myślą o seniorach i ich bliskich, dzięki której wspólnie mogą cieszyć się wspomnieniami – spisanymi i wydanymi w formie książki.

Okres świąteczny to ten moment w roku, kiedy szczególnie często myślimy o swojej rodzinie. Częściej się spotykamy i słuchamy wspomnień naszych rodziców, dziadków, bliższych i dalszych krewnych. W świątecznej gonitwie warto znaleźć czas, żeby posłuchać ich, bez pośpiechu i z życzliwością. – Wspominanie ma wielką terapeutyczną moc, szczególnie dla osób starszych. To okazja do rozmowy i spędzenia czasu z drugim człowiekiem, ponownego przeżycia dobrych chwil, spojrzenia z sympatią na swoje dotychczasowe osiągnięcia. Wielu seniorom bardzo tego brakuje w codziennym życiu– mówi Rafał Kunicki, pomysłodawca Księgi Życia.

Polskie społeczeństwo się starzeje. Według badań GUS już w tej chwili w Polsce na 100 osób młodych przypada 112 seniorów, a ta liczba w przyszłości będzie jeszcze rosła. W 2050 roku 40 proc. Polaków będzie miało co najmniej 60 lat. Podobnie jest w całej Europie. Wraz ze zmieniającą się strukturą wieku społeczeństwa zmienia się wizerunek starości i rośnie repertuar usług oraz produktów adresowanych do seniorów.

Od osiedli mieszkaniowych zaprojektowanych z uwzględnieniem potrzeb osób w podeszłym wieku, po różnego rodzaju kursy, warsztaty i zajęcia prowadzone z myślą o nich – dzisiejsi seniorzy mają większe niż którekolwiek pokolenie przed nimi możliwości, by cieszyć się jesienią życia. Jednak pomysłu takiego jak Księga Życia jeszcze nikt w Polsce nie realizował.

Zespół Księgi Życia tworzą ludzie, którzy wierzą, że w każdym na pozór zwyczajnym życiorysie kryją się chwile ważne, wzruszające i zaskakujące. Podczas serii spotkań z seniorem pomagają mu przywołać wspomnienia. Następnie nagrane rozmowy przekazane zostają autorowi widmo, który spisuje je i redaguje. Treści uzupełniane są zdjęciami czy archiwalnymi dokumentami, przekazanymi przez Rozmówcę i poddanymi profesjonalnej obróbce. Potem całość zostaje opracowana graficznie, dobierana jest oprawa i okładka. Całość po zaakceptowaniu przez Bohatera, trafia do drukarni. Efektem jest tytułowa Księga Życia, elegancko wydana autobiografia seniora.

Pomysłodawcy Księgi Życia podkreślają, że wydanie wspomnień w formie książkowej jest niezwykle istotnym, ale nie najważniejszym elementem realizowanego przez nich projektu. – Dla nas liczy się przede wszystkim proces, który prowadzi do powstania książki. Jego istotą są spotkania, jakie regularnie odbywamy z seniorem i to wszystko, co się z nimi wiąże – mówi Rafał Kunicki z Księgi Życia.

Dla wielu seniorów, spotkanie z Księgą Życia staje się czynnikiem aktywizującym, pozwalającym wyrwać się z rutyny. Dzięki prowadzonej przez specjalistę rozmowie przypominają sobie ważne wydarzenia ze swojego życia, ćwicząc przy okazji pamięć. Mają okazję opowiedzieć o sobie i zostają wysłuchani. W czasach gdy coraz większa liczba osób starszych w Polsce mieszka samotnie, a depresja staje się w tej grupie poważnym problemem społecznym, wszystkie te czynniki mają wielkie znaczenie. Proces przygotowywania Księgi Życia, w trakcie którego odbywają się regularne spotkania z seniorem, trwa zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Może zostać przedłużony – wszystko zależy od decyzji seniora i jego rodziny. – Dlatego ostatnie strony każdej Księgi Życia, jaką dostaje rodzina, pozostawiamy puste. Opowiadamy historię, która nie jest zakończona– mówi Rafał Kunicki.